Skip to main content
Unofficial Results Tuesday, November 2, 2004

Results for Selected Precincts in Roseau County

 
US PRESIDENT AND VICE PRESIDENT   
Candidate Totals Percent
DAVID COBB AND PAT LAMARCHE 0 0.00%
GEORGE W. BUSH AND DICK CHENEY 37 57.81%
JOHN F. KERRY AND JOHN EDWARDS 25 39.06%
BILL VAN AUKEN AND JIM LAWRENCE 0 0.00%
ROGER CALERO AND ARRIN HAWKINS 1 1.56%
THOMAS J. HARENS AND JENNIFER A. RYAN 0 0.00%
RALPH NADER AND PETER MIGUEL CAMEJO 1 1.56%
MICHAEL PEROUTKA AND CHUCK BALDWIN 0 0.00%
MICHAEL BADNARIK AND RICHARD CAMPAGNA 0 0.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
DEBRA JOYCE RENDEROS AND OSCAR RENDEROS CASTILLO** 0 0.00%
MARTIN WISHNATSKY AND ANDREW VANYO** 0 0.00%
WALT BROWN AND MARY ALICE HERBERT** 0 0.00%
JOHN JOSEPH KENNEDY AND DANIEL ROBERT REZAC** 0 0.00%
JOY ELAINA GRAHAM-PENDERGAST AND RONALD M. LEFEBER** 0 0.00%
US REPRESENTATIVE DISTRICT 07   
Candidate Totals Percent
DAVID E. STURROCK 12 18.46%
COLLIN C PETERSON 53 81.54%
WRITE-IN** 0 0.00%
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 01A   
Candidate Totals Percent
MAXINE PENAS 51 78.46%
VALERIE SOLEM 14 21.54%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1   
Candidate Totals Percent
JAY ESTLING, JR. 53 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2   
Candidate Totals Percent
WARREN ULVIN 51 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5   
Candidate Totals Percent
GLENN C. DARST 61 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (2358) (Elect 3)   
Candidate Totals Percent
FAITH D. PETERSEN 3 50.00%
WRITE-IN** 3 50.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2   
Candidate Totals Percent
HELEN MEYER 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5   
Candidate Totals Percent
SAM HANSON 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6   
Candidate Totals Percent
TIM TINGELSTAD 13 22.03%
ALAN C. PAGE 46 77.97%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 2   
Candidate Totals Percent
NATALIE E. HUDSON 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 3   
Candidate Totals Percent
DAVID MINGE 38 67.86%
PAUL ELLIOT ROSS 18 32.14%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 4   
Candidate Totals Percent
WILHELMINA (MIMI) WRIGHT 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 13   
Candidate Totals Percent
RANDOLPH W. PETERSON 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 14   
Candidate Totals Percent
DANIEL L. GRIFFITH 15 26.79%
R. A. (JIM) RANDALL 41 73.21%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2   
Candidate Totals Percent
FREDERICK CASEY 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5   
Candidate Totals Percent
JOHN R. HAWKINSON 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9   
Candidate Totals Percent
JON A. MATURI 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16   
Candidate Totals Percent
PAUL T. BENSHOOF 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17   
Candidate Totals Percent
PAUL E. RASMUSSEN 53 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19   
Candidate Totals Percent
JOHN P. SMITH 52 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20   
Candidate Totals Percent
DONNA K. DIXON 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%