Skip to main content
Unofficial Results Tuesday, November 2, 2004

Results for Selected Precincts in Roseau County

 
US PRESIDENT AND VICE PRESIDENT   
Candidate Totals Percent
DAVID COBB AND PAT LAMARCHE 0 0.00%
GEORGE W. BUSH AND DICK CHENEY 28 59.57%
JOHN F. KERRY AND JOHN EDWARDS 18 38.30%
BILL VAN AUKEN AND JIM LAWRENCE 0 0.00%
ROGER CALERO AND ARRIN HAWKINS 0 0.00%
THOMAS J. HARENS AND JENNIFER A. RYAN 0 0.00%
RALPH NADER AND PETER MIGUEL CAMEJO 1 2.13%
MICHAEL PEROUTKA AND CHUCK BALDWIN 0 0.00%
MICHAEL BADNARIK AND RICHARD CAMPAGNA 0 0.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
DEBRA JOYCE RENDEROS AND OSCAR RENDEROS CASTILLO** 0 0.00%
MARTIN WISHNATSKY AND ANDREW VANYO** 0 0.00%
WALT BROWN AND MARY ALICE HERBERT** 0 0.00%
JOHN JOSEPH KENNEDY AND DANIEL ROBERT REZAC** 0 0.00%
JOY ELAINA GRAHAM-PENDERGAST AND RONALD M. LEFEBER** 0 0.00%
US REPRESENTATIVE DISTRICT 07   
Candidate Totals Percent
DAVID E. STURROCK 13 27.66%
COLLIN C PETERSON 34 72.34%
WRITE-IN** 0 0.00%
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 01A   
Candidate Totals Percent
MAXINE PENAS 34 72.34%
VALERIE SOLEM 13 27.66%
WRITE-IN** 0 0.00%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4   
Candidate Totals Percent
RUSSELL WALKER 29 90.63%
WRITE-IN** 3 9.38%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1   
Candidate Totals Percent
JAY ESTLING, JR. 26 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2   
Candidate Totals Percent
WARREN ULVIN 26 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5   
Candidate Totals Percent
GLENN C. DARST 26 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (0682) (Elect 3)   
Candidate Totals Percent
PATRICIA A. WESTMAN 26 32.10%
SANDI (BAUMGARTNER) WEILAND 15 18.52%
TIFFANY KENNEDY 14 17.28%
MELVIN ELLEFSON 26 32.10%
WRITE-IN** 0 0.00%
SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE SPECIAL ELECTION (0682)   
Candidate Totals Percent
VONDA DANIELSON 21 84.00%
WRITE-IN** 4 16.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2   
Candidate Totals Percent
HELEN MEYER 24 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5   
Candidate Totals Percent
SAM HANSON 24 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6   
Candidate Totals Percent
TIM TINGELSTAD 12 40.00%
ALAN C. PAGE 18 60.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 2   
Candidate Totals Percent
NATALIE E. HUDSON 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 3   
Candidate Totals Percent
DAVID MINGE 13 54.17%
PAUL ELLIOT ROSS 11 45.83%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 4   
Candidate Totals Percent
WILHELMINA (MIMI) WRIGHT 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 13   
Candidate Totals Percent
RANDOLPH W. PETERSON 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 14   
Candidate Totals Percent
DANIEL L. GRIFFITH 11 45.83%
R. A. (JIM) RANDALL 13 54.17%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2   
Candidate Totals Percent
FREDERICK CASEY 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5   
Candidate Totals Percent
JOHN R. HAWKINSON 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9   
Candidate Totals Percent
JON A. MATURI 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16   
Candidate Totals Percent
PAUL T. BENSHOOF 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17   
Candidate Totals Percent
PAUL E. RASMUSSEN 23 95.83%
WRITE-IN** 1 4.17%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19   
Candidate Totals Percent
JOHN P. SMITH 23 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20   
Candidate Totals Percent
DONNA K. DIXON 29 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%