Skip to main content
Unofficial Results Tuesday, November 2, 2004

Results for Selected Precincts in Red Lake County

 
US PRESIDENT AND VICE PRESIDENT   
Candidate Totals Percent
DAVID COBB AND PAT LAMARCHE 0 0.00%
GEORGE W. BUSH AND DICK CHENEY 62 48.82%
JOHN F. KERRY AND JOHN EDWARDS 60 47.24%
BILL VAN AUKEN AND JIM LAWRENCE 0 0.00%
ROGER CALERO AND ARRIN HAWKINS 0 0.00%
THOMAS J. HARENS AND JENNIFER A. RYAN 0 0.00%
RALPH NADER AND PETER MIGUEL CAMEJO 5 3.94%
MICHAEL PEROUTKA AND CHUCK BALDWIN 0 0.00%
MICHAEL BADNARIK AND RICHARD CAMPAGNA 0 0.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
DEBRA JOYCE RENDEROS AND OSCAR RENDEROS CASTILLO** 0 0.00%
MARTIN WISHNATSKY AND ANDREW VANYO** 0 0.00%
WALT BROWN AND MARY ALICE HERBERT** 0 0.00%
JOHN JOSEPH KENNEDY AND DANIEL ROBERT REZAC** 0 0.00%
JOY ELAINA GRAHAM-PENDERGAST AND RONALD M. LEFEBER** 0 0.00%
US REPRESENTATIVE DISTRICT 07   
Candidate Totals Percent
DAVID E. STURROCK 21 16.67%
COLLIN C PETERSON 105 83.33%
WRITE-IN** 0 0.00%
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 01B   
Candidate Totals Percent
LONN KIEL 54 42.52%
BERNIE L. LIEDER 73 57.48%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3   
Candidate Totals Percent
LESLIE HOFSTAD 102 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4   
Candidate Totals Percent
MARK LACROSSE 109 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5   
Candidate Totals Percent
DAVID BACHAND 101 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (0564)    Show Question    
Candidate Totals Percent
YES 4 66.67%
NO 2 33.33%
SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (0564) (Elect 3)   
Candidate Totals Percent
TROY W. BATES 5 5.88%
JENNI ERICKSEN-LANE 3 3.53%
STEPHEN YOUNG 4 4.71%
WRITE-IN** 0 0.00%
SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (0628) (Elect 3)   
Candidate Totals Percent
SUE BREKKE 22 25.88%
LONNIE LONGTIN 26 30.59%
ROGER WALTER 22 25.88%
WRITE-IN** 3 3.53%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2   
Candidate Totals Percent
HELEN MEYER 96 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5   
Candidate Totals Percent
SAM HANSON 96 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6   
Candidate Totals Percent
TIM TINGELSTAD 18 16.67%
ALAN C. PAGE 90 83.33%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 2   
Candidate Totals Percent
NATALIE E. HUDSON 92 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 3   
Candidate Totals Percent
DAVID MINGE 67 65.05%
PAUL ELLIOT ROSS 36 34.95%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 4   
Candidate Totals Percent
WILHELMINA (MIMI) WRIGHT 92 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 13   
Candidate Totals Percent
RANDOLPH W. PETERSON 93 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 14   
Candidate Totals Percent
DANIEL L. GRIFFITH 30 30.93%
R. A. (JIM) RANDALL 67 69.07%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2   
Candidate Totals Percent
FREDERICK CASEY 92 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5   
Candidate Totals Percent
JOHN R. HAWKINSON 91 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9   
Candidate Totals Percent
JON A. MATURI 103 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16   
Candidate Totals Percent
PAUL T. BENSHOOF 94 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17   
Candidate Totals Percent
PAUL E. RASMUSSEN 96 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19   
Candidate Totals Percent
JOHN P. SMITH 91 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20   
Candidate Totals Percent
DONNA K. DIXON 93 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%