Skip to main content
Unofficial Results Tuesday, November 2, 2004

Results for Selected Precincts in Red Lake County

 
US PRESIDENT AND VICE PRESIDENT   
Candidate Totals Percent
DAVID COBB AND PAT LAMARCHE 0 0.00%
GEORGE W. BUSH AND DICK CHENEY 25 42.37%
JOHN F. KERRY AND JOHN EDWARDS 32 54.24%
BILL VAN AUKEN AND JIM LAWRENCE 0 0.00%
ROGER CALERO AND ARRIN HAWKINS 0 0.00%
THOMAS J. HARENS AND JENNIFER A. RYAN 0 0.00%
RALPH NADER AND PETER MIGUEL CAMEJO 2 3.39%
MICHAEL PEROUTKA AND CHUCK BALDWIN 0 0.00%
MICHAEL BADNARIK AND RICHARD CAMPAGNA 0 0.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
DEBRA JOYCE RENDEROS AND OSCAR RENDEROS CASTILLO** 0 0.00%
MARTIN WISHNATSKY AND ANDREW VANYO** 0 0.00%
WALT BROWN AND MARY ALICE HERBERT** 0 0.00%
JOHN JOSEPH KENNEDY AND DANIEL ROBERT REZAC** 0 0.00%
JOY ELAINA GRAHAM-PENDERGAST AND RONALD M. LEFEBER** 0 0.00%
US REPRESENTATIVE DISTRICT 07   
Candidate Totals Percent
DAVID E. STURROCK 8 13.56%
COLLIN C PETERSON 51 86.44%
WRITE-IN** 0 0.00%
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 01B   
Candidate Totals Percent
LONN KIEL 17 29.31%
BERNIE L. LIEDER 41 70.69%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3   
Candidate Totals Percent
LESLIE HOFSTAD 54 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4   
Candidate Totals Percent
MARK LACROSSE 43 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5   
Candidate Totals Percent
DAVID BACHAND 50 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2   
Candidate Totals Percent
HELEN MEYER 42 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5   
Candidate Totals Percent
SAM HANSON 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6   
Candidate Totals Percent
TIM TINGELSTAD 14 29.79%
ALAN C. PAGE 33 70.21%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 2   
Candidate Totals Percent
NATALIE E. HUDSON 42 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 3   
Candidate Totals Percent
DAVID MINGE 25 56.82%
PAUL ELLIOT ROSS 19 43.18%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 4   
Candidate Totals Percent
WILHELMINA (MIMI) WRIGHT 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 13   
Candidate Totals Percent
RANDOLPH W. PETERSON 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - COURT OF APPEALS 14   
Candidate Totals Percent
DANIEL L. GRIFFITH 20 44.44%
R. A. (JIM) RANDALL 25 55.56%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2   
Candidate Totals Percent
FREDERICK CASEY 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5   
Candidate Totals Percent
JOHN R. HAWKINSON 42 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9   
Candidate Totals Percent
JON A. MATURI 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16   
Candidate Totals Percent
PAUL T. BENSHOOF 40 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17   
Candidate Totals Percent
PAUL E. RASMUSSEN 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19   
Candidate Totals Percent
JOHN P. SMITH 40 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%
JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20   
Candidate Totals Percent
DONNA K. DIXON 41 100.00%
WRITE-IN** 0 0.00%