Results for Selected Precincts in Itasca County
 
TACONITE P-1
U.S. Representative District 8    
Republican Candidate Totals Pct
  Harry Robb Welty 4 8.89%
  Pete Stauber 41 91.11%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  John Munter 10 27.78%
  Jen Schultz 26 72.22%
State Senator District 7    
Republican Candidate Totals Pct
  Robert Farnsworth 41 100.00%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Kim [Kotonias] McLaughlin 5 11.90%
  Ben DeNucci 37 88.10%
Governor & Lt Governor    
Republican Candidate Totals Pct
  Scott Jensen and Matt Birk 40 93.02%
  Joyce Lynne Lacey and Kent Edwards 1 2.33%
  Bob "Again" Carney Jr and Captain Jack Sparrow 2 4.65%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Tim Walz and Peggy Flanagan 33 84.62%
  Ole Savior and Julia M Parker 6 15.38%
Grassroots - Legalize Cannabis Candidate Totals Pct
  Darrell Paulsen and Ed Engelmann 1 100.00%
  Steve Patterson and Matt Huff 0 0.00%
Legal Marijuana Now Candidate Totals Pct
  Chris Wright and L.C. Lawrence Converse 0 0.00%
  James McCaskel and David Sandbeck 1 100.00%
Secretary of State    
Republican Candidate Totals Pct
  Erik van Mechelen 19 45.24%
  Kim Crockett 23 54.76%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Steve Carlson 21 55.26%
  Steve Simon 17 44.74%
Attorney General    
Republican Candidate Totals Pct
  Sharon Anderson 6 13.64%
  Doug Wardlow 18 40.91%
  Jim Schultz 20 45.45%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Bill Dahn 11 28.95%
  Keith Ellison 27 71.05%
County Commissioner District 5    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  Don Warwas 3 3.30%
  Roger Weber 8 8.79%
  Casey Venema 55 60.44%
  LaNea Johnson 25 27.47%
County Auditor/Treasurer    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  Austin M Rohling 14 16.09%
  Debra R. Davis 28 32.18%
  Renata Rogalla 19 21.84%
  Doug Carpenter 26 29.89%
County Sheriff    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  Bryan D. Johnson 37 40.22%
  Dale H. Kaiser 2 2.17%
  Joe Dasovich 43 46.74%
  Jeff Carlson 10 10.87%
County Attorney    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  John Dimich 33 36.26%
  Ellen E. Tholen 20 21.98%
  Matti Adam 38 41.76%