Results for Selected Precincts in Itasca County
 
COLERAINE
U.S. Representative District 8    
Republican Candidate Totals Pct
  Harry Robb Welty 4 2.52%
  Pete Stauber 155 97.48%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  John Munter 23 14.94%
  Jen Schultz 131 85.06%
State Senator District 7    
Republican Candidate Totals Pct
  Robert Farnsworth 138 100.00%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Kim [Kotonias] McLaughlin 37 23.13%
  Ben DeNucci 123 76.88%
Governor & Lt Governor    
Republican Candidate Totals Pct
  Scott Jensen and Matt Birk 139 90.26%
  Joyce Lynne Lacey and Kent Edwards 13 8.44%
  Bob "Again" Carney Jr and Captain Jack Sparrow 2 1.30%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Tim Walz and Peggy Flanagan 143 88.27%
  Ole Savior and Julia M Parker 19 11.73%
Grassroots - Legalize Cannabis Candidate Totals Pct
  Darrell Paulsen and Ed Engelmann 0 0.00%
  Steve Patterson and Matt Huff 1 100.00%
Legal Marijuana Now Candidate Totals Pct
  Chris Wright and L.C. Lawrence Converse 0 0.00%
  James McCaskel and David Sandbeck 0 0.00%
Secretary of State    
Republican Candidate Totals Pct
  Erik van Mechelen 48 33.80%
  Kim Crockett 94 66.20%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Steve Carlson 70 45.16%
  Steve Simon 85 54.84%
Attorney General    
Republican Candidate Totals Pct
  Sharon Anderson 25 16.78%
  Doug Wardlow 59 39.60%
  Jim Schultz 65 43.62%
Democratic-Farmer-Labor Candidate Totals Pct
  Bill Dahn 29 18.35%
  Keith Ellison 129 81.65%
County Commissioner District 3    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  John A. Johnson 149 49.01%
  Robert William Preble 112 36.84%
  W. D. (Bill) Hamm 43 14.14%
County Auditor/Treasurer    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  Austin M Rohling 86 27.56%
  Debra R. Davis 93 29.81%
  Renata Rogalla 80 25.64%
  Doug Carpenter 53 16.99%
County Sheriff    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  Bryan D. Johnson 89 27.64%
  Dale H. Kaiser 10 3.11%
  Joe Dasovich 168 52.17%
  Jeff Carlson 55 17.08%
County Attorney    
Nonpartisan Candidate Totals Pct
  John Dimich 115 35.71%
  Ellen E. Tholen 58 18.01%
  Matti Adam 149 46.27%