Unofficial Results Tuesday, November 8, 2016
Results for Selected Precincts in Morrison County
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Donald J. Trump and Michael R. Pence | 241 | 89.26% | |
Hillary Clinton and Tim Kaine | 22 | 8.15% | |
Darrell Castle and Scott Bradley | 0 | 0.00% | |
Dan R. Vacek and Mark Elworth, Jr. | 0 | 0.00% | |
Alyson Kennedy and Osborne Hart | 0 | 0.00% | |
Jill Stein and Howie Hawkins | 0 | 0.00% | |
"Rocky" Roque De La Fuente and Michael Steinberg | 0 | 0.00% | |
Evan McMullin and Nathan Johnson | 3 | 1.11% | |
Gary Johnson and William Weld | 4 | 1.48% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Stewart Mills | 193 | 72.28% | |
Rick Nolan | 73 | 27.34% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.37% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Paul Gazelka | 217 | 82.82% | |
Jason Weinerman | 45 | 17.18% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Ron Kresha | 228 | 85.39% | |
Dustin Simmonds | 39 | 14.61% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Willam E. Faber | 203 | 100.00% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Tom Brutscher | 46 | 18.33% | |
Scott Saehr | 205 | 81.67% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
David Hubner | 207 | 100.00% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Alan Hoheisel | 145 | 56.20% | |
Dean Rocheleau | 113 | 43.80% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
WRITE-IN** | 22 | 100.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Robert J. Litke | 106 | 17.52% | |
Rick Sczublewski | 156 | 25.79% | |
Joanne Broschofsky | 176 | 29.09% | |
Steven Boser | 165 | 27.27% | |
WRITE-IN** | 2 | 0.33% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Natalie Hudson | 120 | 61.86% | |
Michelle L. MacDonald | 74 | 38.14% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Louise Dovre Bjorkman | 170 | 100.00% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Denise D. Reilly | 169 | 100.00% | |
WRITE-IN** | 0 | 0.00% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Michelle A. Larkin | 168 | 99.41% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.59% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Randolph W. Peterson | 166 | 99.40% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.60% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Larry Stauber Jr. | 164 | 99.39% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.61% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Peter M. Reyes, Jr. | 165 | 99.40% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.60% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Matthew E. Johnson | 164 | 99.39% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.61% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Heidi Schellhas | 166 | 99.40% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.60% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Francis Connolly | 163 | 99.39% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.61% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Daniel A. Benson | 166 | 99.40% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.60% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Michael Fritz | 165 | 99.40% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.60% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Sally Ireland Robertson | 164 | 99.39% | |
WRITE-IN** | 1 | 0.61% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
John H. Scherer | 164 | 98.80% | |
WRITE-IN** | 2 | 1.20% |
Party | Candidate | Totals | Percent |
---|---|---|---|
Douglas P. Anderson | 167 | 98.82% | |
WRITE-IN** | 2 | 1.18% |